BAFTA film awards winners 2014: full list

Who triumphed in the BAFTAs on Sunday night? The competition in the Best Original Score category was won by Steven Price for Gravity, but what other awards changed hands in the big categories?

BAFTA Award trophy mask

The winners at the BAFTA Film Awards have been announced, with the winner of the Best Original Soundtrack category revealed as Steven Price, for the score of Gravity, directed by Alfonso Cuaron.

Winners in full:

OUTSTANDING BRITISH FILM

WINNER: Gravity, Alfonso Cuarón, David Heyman, Jonás Cuarón

Mandela: Long Walk to Freedom, Justin Chadwick, Anant Singh, David M. Thompson, William Nicholson

Philomena, Stephen Frears, Gabrielle Tana, Steve Coogan, Tracey Seaward, Jeff Pope

Rush, Ron Howard, Andrew Eaton, Peter Morgan

Saving Mr Banks, John Lee Hancock, Alison Owen, Ian Collie, Philip Steuer, Kelly Marcel, Sue Smith

The Selfish Giant, Clio Barnard, Tracy O’Riordan



OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER

Colin Carberry (Writer), Glenn Patterson (Writer) for Good Vibrations

Kelly Marcel (Writer) for Saving Mr Banks

WINNER: Kieran Evans (Director/Writer) for Kelly + Victor

Paul Wright (Director/Writer), Polly Stokes (Producer) for For Those in Peril

Scott Graham (Director/Writer) for Shell



FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE

The Act of Killing, Joshua Oppenheimer, Signe Byrge Sørensen

Blue is the Warmest Colour, Abdellatif Kechiche, Brahim Chioua, Vincent Maraval

WINNER: The Great Beauty, Paolo Sorrentino, Nicola Giuliano, Francesca Cima Metro Manila Sean Ellis, Mathilde Charpentier Wadjda Haifaa Al-Mansour, Gerhard Meixner, Roman Paul

 

DOCUMENTARY

WINNER: The Act of Killing, Joshua Oppenheimer

The Armstrong Lie, Alex Gibney

Blackfish, Gabriela Cowperthwaite

Tim’s Vermeer, Teller, Penn Jillette, Farley Ziegler

We Steal Secrets: The Story of Wikileaks, Alex Gibney



ANIMATED FILM

Despicable Me 2, Chris Renaud, Pierre Coffin

WINNER: Frozen, Chris Buck, Jennifer Lee

Monsters University, Dan Scanlon



DIRECTOR

Steve McQueen for 12 Years a Slave

David O Russell for American Hustle

Paul Greengrass for Captain Phillips

WINNER: Alfonso Cuarón for Gravity

Martin Scorsese for The Wolf of Wall Street



ORIGINAL SCREENPLAY

WINNER: Eric Warren Singer, David O. Russell for American Hustle

Woody Allen for Blue Jasmine

Alfonso Cuarón, Jonás Cuarón for Gravity

Joel Coen, Ethan Coen for Inside Llewyn Davis

Bob Nelson for Nebraska

 

ADAPTED SCREENPLAY

John Ridley for 12 Years a Slave

Richard LaGravenese for Behind the Candelabra

Billy Ray for Captain Phillips

WINNER: Steve Coogan for Jeff Pope, Philomena

Terence Winter for The Wolf of Wall Street



LEADING ACTOR

Bruce Dern for Nebraska

WINNER: Chiwetel Ejiofor for 12 Years a Slave

Christian Bale for American Hustle

Leonardo DiCaprio for The Wolf of Wall Street

Tom Hanks for Captain Phillips



LEADING ACTRESS

Amy Adams for American Hustle

WINNER: Cate Blanchett for Blue Jasmine

Emma Thompson for Saving Mr Banks

Judi Dench for Philomena

Sandra Bullock for Gravity

 

SUPPORTING ACTOR

WINNER: Barkhad Abdi for Captain Phillips

Bradley Cooper for American Hustle

Daniel Brühl for Rush

Matt Damon for Behind the Candelabra

Michael Fassbender for 12 Years a Slave

 

SUPPORTING ACTRESS

WINNER: Jennifer Lawrence for American Hustle

Julia Roberts for August: Osage County

Lupita Nyong’o for 12 Years a Slave

Oprah Winfrey for The Butler

Sally Hawkins for Blue Jasmine

 

ORIGINAL MUSIC

Hans Zimmer for 12 Years a Slave

John Williams for The Book Thief

Henry Jackman for Captain Phillips

WINNER: Steven Price for Gravity

Thomas Newman for Saving Mr Banks

 

CINEMATOGRAPHY

Sean Bobbitt for 12 Years A Slave

Barry Ackroyd for Captain Phillips

WINNER: Emmanuel Lubezki for Gravity

Bruno Delbonnel for Inside Llewyn Davis

Phedon Papamichael for Nebraska

 

EDITING

Joe Walker for 12 Years a Slave

Christopher Rouse for Captain Phillips

Alfonso Cuarón, Mark Sanger for Gravity

WINNER: Mike Hill, Dan Hanley for Rush

Thelma Schoonmaker for The Wolf of Wall Street

 

PRODUCTION DESIGN

Adam Stockhausen, Alice Baker for 12 Years a Slave

Judy Becker, Heather Loeffle for American Hustle

Howard Cummings for Behind the Candelabra

Andy Nicholson, Rosie Goodwin, Joanne Woodlard for Gravity

WINNER: Catherine Martin, Beverley Dunn for The Great Gatsby


COSTUME DESIGN

Michael Wilkinson for American Hustle

Ellen Mirojnick for Behind the Candelabra

WINNER: Catherine Martin for The Great Gatsby

Michael o’Connor for The Invisible Woman

Daniel Orlandi for Saving Mr Banks

 

MAKE UP & HAIR

WINNER: Evelyne Noraz, Lori Mccoy-Bell for American Hustle

Kate Biscoe, Marie Larkin for Behind the Candelabra

Debra Denson, Beverly Jo Pryor, Candace Neal for The Butler

Maurizio Silvi, Kerry Warn for The Great Gatsby

Peter Swords King, Richard Taylor, Rick Findlater for The Hobbit: The Desolation of Smaug,


SOUND

Richard Hymns, Steve Boeddeker, Brandon Proctor, Micah Bloomberg, Gillian Arthur for All is Lost

Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith, Chris Munro, Oliver Tarney for Captain Phillips

WINNER: Glenn Freemantle, Skip Lievsay, Christopher Benstead, Niv Adiri, Chris Munro for Gravity

Peter F. Kurland, Skip Lievsay, Greg Orloff for Inside Llewyn Davis

Danny Hambrook, Martin Steyer, Stefan Korte, Markus Stemler, Frank Kruse for Rush

 

SPECIAL VISUAL EFFECTS

WINNER: Tim Webber, Chris Lawrence, David Shirk, Neil Corbould, Nikki Penny for Gravity

Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, Eric Reynolds for The Hobbit: The Desolation of Smaug

Bryan Grill, Christopher Townsend, Guy Williams, Dan Sudick for Iron Man 3

Hal Hickel, John Knoll, Lindy De Quattro, Nigel Sumner for Pacific Rim

Ben Grossmann, Burt Dalton, Patrick Tubach, Roger Guyett for Star Trek Into Darkness

 

BRITISH SHORT ANIMATION

Everything I Can See From Here, Bjorn-Erik Aschim, Friederike Nicolaus, Sam Taylor

I Am Tom Moody, Ainslie Henderson

WINNER: Sleeping With The Fishes, James Walker, Sarah Woolner, Yousif Al-Khalifa

BRITISH SHORT FILM

Island Queen, Ben Mallaby, Nat Luurtsema

Keeping Up With The Joneses, Megan Rubens, Michael Pearce, Selina Lim

Orbit Ever After, Chee-Lan Chan, Jamie Stone, Len Rowles

WINNER: Room 8, James W. Griffiths, Sophie Venner

Sea View, Anna Duffield, Jane Linfoot

 

THE EE RISING STAR AWARD (voted for by the public)

Dane Dehaan

George Mackay

Lupita Nyong’o

WINNER: Will Poulter

Léa Seydoux